Stabilizatory stawów, ortezy

Stabilizatory stawów, ortezy

Co to jest orteza?

Orteza (stabilizator) to rodzaj aparatu ortopedycznego, który utrzymuje staw w jednej, stałej pozycji. Jest to alternatywa dla gipsu, przeznaczona dla osób wykonujących prace fizyczne, bądź zręcznościowe. Nie tylko stabilizuje uszkodzone miejsca ale umożliwia również swobodne poruszanie. Ortezy produkowane są w kilku rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Funkcje ortezy

Orteza przede wszystkim stabilizuje i unieruchamia uszkodzony staw i mięśnie. Dzięki temu możliwe jest odciążenie go i skorygowanie niewłaściwej pozycji ciała. Nowoczesne ortezy produkowane są z materiałów przepuszczających powietrze i odprowadzających wilgoć. Dodatkowo stabilizatory podnoszą i utrzymują stałą temperaturę wokół danego stawu. Sprawia to, że skóra jest zabezpieczona przed otarciami.

Rodzaje ortez

Stabilizatory stosuje się zarówno w przypadku złamania, zwichnięcia lub skręcenia jak i podczas problemów neurologicznych, reumatyzmie, artretyzmie oraz po zabiegach operacyjnych.

Części ciała, na które zakładane są ortezy to między innymi: odcinek szyjny, lędźwiowy i lędźwiowo–krzyżowy kręgosłupa, nadgarstek, staw barkowy, łokciowy, kolanowy, czy staw skokowy.

Ortezy kręgosłupa

Pas lędźwiowy OPPO 1064

Pas lędźwiowy OPPO 2169

Pas lędźwiowy OPPO 2264 Pas lędźwiowy OPPO 2061
  • orteza szyjna (kołnierze ortopedyczny) - stosowana jest przy podejrzeniu urazu kręgosłupa. Kołnierze stosuje się także m.in. w leczeniu schorzeń mięśni szyi i w zmianach zwyrodnieniowych szyjnego odcinka kręgosłupa.
  • orteza lędźwiowa - Stosowana w takich przypadkach jak: zespoły bólowe obszaru lędźwiowo-krzyżowego, dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, stabilizacja po zabiegach operacyjnych i w trakcie leczenia czynnościowego, niestabilność obszaru. Polecana osobom pracującym fizycznie oraz kierowcom.

Ortezy kończyn górnych

Stabilizator nadgarstka OPPO 2181

Stabilizator nadgarstka OPPO 2083

Stabilizator łokcia OPPO 2485 Stabilizator łokcia OPPO 2085
  • orteza stawu barkowego - stosowana przy takich schorzeniach jak zwichnięcia stawu ramiennego, zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego i związane z nim zespoły bólowe, nawykowe zwichnięcia stawu ramiennego, zabezpieczenie przed zwichnięciem stawu ramiennego. Profilaktycznie mogą ją stosować osoby, które podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej są narażone na przeciążenie mięśni tej części ciała.
  • orteza stawu łokciowego - jest szczególnie polecana dla pacjentów po operacjach stawu łokciowego lub w przypadku naciągnięcia, zwichnięcia lub skręcenia.
  • orteza nadgarstka - tego typu ortezy wzmacniają słabe i kontuzjowane nadgarstki. Mogą je stosować także osoby zmagające się zespołem cieśni nadgarstka. Polecana dla osób pracujących na komputerze lub uprawiających sport.

Ortezy kończyn dolnych

Stabilizator stawu skokowego OPPO 2204

Opaska elastyczna OPPO 2101

Stabilizator łydki OPPO 1010 Opaska elastyczna OPPO 2120
  • orteza stawu biodrowego - Orteza wspomaga proces leczenia i rehabilitacji w przypadku urazów, chorób i dysfunkcji stawu biodrowego. Unieruchamia staw biodrowy i pozwala kontrolować ruch w jego obrębie.
  • orteza stawu kolanowego - Stabilizatory na kolano stosowane są w przypadku niestabilności stawu kolanowego, bocznej wiotkości tego stawu, umożliwiają szybsze leczenie urazów, odciążają rzepkę kolanową oraz zapobiegają jej przemieszczeniom.
  • orteza stawu skokowego - Stabilizator ma działanie profilaktyczne, stanowiąc dodatkowe wzmocnienie stawu skokowego. Zapewnia dodatkową ochronę i wspomaga działanie więzadeł i torebki stawowej.Odciąża staw skokowy oraz zapobiega powstawaniu dalszych urazów. Może być stosowany w urazach stawu skokowego związanych ze skręceniem oraz w przypadku przeciążeń stawu.

Produkty polecane