Cięcie gazowe, znane również jako tlenowe jest bardzo popularną metodą rozdzielania metali, zwłaszcza cięcia stali niskowęglowych i niskostopowych.
Proces cięcia gazowego polega doprowadzeniu materiału do tzw. temperatury zapłonu, a następnie spaleniu i wydmuchaniu płynnych tlenków metalu za pomocą strumienia tlenowego pod dużym ciśnieniem. Metoda jest skuteczna dzięki konstrukcji stosowanego tu palnika, który wydmuchuje tlen, wcześniej mieszając go w odpowiedniej proporcji z gazem palnym. Jako gaz palny, służący do podgrzania, stosuje się zwykle acetylen, bądź propan-butan. Cięcie acetylenowo-tlenowe pozwala na szybkie osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury, jednak bardzo często ze względu na oszczędność i brak potrzeby bardzo szybkiego nagrzewania (np. przy cięciu zautomatyzowanym), ekonomiczniejsze jest cięcie propanowo-tlenowe.
Cięcie metodą tlenową pozwala na rozdzielenia stali o grubościach dochodzących nawet do 300mm, jednak niestety ze względu na duży obszar strefy wpływu ciepła praktycznie niemożliwe jest rozdzielania cienkiej blachy (poniżej 3mm). Wpływ na grubość cięcia ma dobór palnika, które dzielą się na uniwersalne (do spawania i cięcia) oraz przeznaczone wyłącznie do cięcia, drugie z nich mogą wydmuchiwać tlen pod wyższym ciśnieniem.
- Zalety:
- bardzo duży zakres grubości cięcia
- dobra jakość cięcia grubszych materiałów
- prostopadłe krawędzie cięcia
- możliwość zautomatyzowania
- możliwość cięcia pod różnym kątem
- Wady
- duża strefa wpływu ciepła
- brak możliwości cięcia stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla
- wydłużony czas przebicia przez materiał
- mała prędkość cięcia
Zastosowanie metody cięcia gazowego
Cięcie gazowe znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba cięcia grubszych materiałów wykonanych ze zwykłej stali. Ze względu na niskie koszty sprzętu oraz eksploatacyjne, a zarazem duże możliwości, zakres stosowania tej metody jest bardzo szeroki i swoim zasięgiem obejmuje zarówno prace przydomowe, warsztaty jak i duże przedsiębiorstwa.