Kremy pielęgnacyjne

Kremy pielęgnacyjne

W profilaktyce zawodowych chorób skóry równie ważne jak stosowanie środków ochronnych jest stosowanie kremów pielęgnacyjnych. Kremy pielęgnacyjne stosowane są na suchą i czystą skórę po zakończeniu pracy. Są one bogate w witaminy i pomagają zregenerować zniszczoną skórę, nadając jej gładkość i sprężystość. Używać ich należy profilaktycznie aby zapobiec jakimkolwiek zmianom na naszej skórze.
Przesuszenia naskórka jest pierwszym sygnałem ostrzegającym, iż powinniśmy zapewnić naszej skórze pomoc w postaci odpowiednio dobranego kremu do pielęgnacji. Jego zadaniem będzie utrzymanie skóry w należytej kondycji, zapobieganie dalszemu wysuszeniu naskórka, niedopuszczenie do rozwoju egzemy kontaktowej, a w skrajnych przypadkach złagodzenie jej objawów. Musimy jednak pamiętać, że omawiane kremy mają wyłącznie za zadanie nie dopuścić do powstania zawodowych chorób skóry i dlatego osoby, które mają chorą skórę powinny przede wszystkim skonsultować się z lekarzem dermatologiem, wyleczyć się a dopiero wtedy działać profilaktycznie i dążyć aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Skład i właściwości kremów pielęgnacyjnych

Kremy pielęgnacyjne charakteryzują się wysoką zawartości tłuszczy. Ich posiadanie wspomaga proces regeneracyjny skóry, który w warunkach normalnych trwa od 4 do 8 tygodni. Kremy posiadają właściwości absorpcyjne, co przedłuża ich czas działania. Utrzymują naskórek w dobrej formie i zapobiegają jego wysuszaniu. Podobnie jak kremy ochronne nie powinny być wytwarzane na bazie silikonu, który jak się zakłada ma właściwości alergizujące i jest niepożądany na pewnych stanowiskach pracy np. w lakierniach czy w przemyśle tytoniowym.

 

Przyczyny wysuszania naskórka:

  • ciągły kontakt z substancjami szkodliwymi
  • stosowanie agresywnych środków myjących
  • niewłaściwa dezynfekcja i czyszczenie skóry
  • niska lub wysoka temperatura powietrza
  • naturalny proces starzenia się skóry

 

Dobór kremów pielęgnacyjnych

Wybierając odpowiedni krem pielęgnacyjny powinniśmy zwrócić uwagę na to, iż nie ma uniwersalnych środków. Przy wyborze kremu istotne jest rozpoznanie środowiska i miejsca pracy, występujących tam zagrożeń i substancji szkodliwych a także rodzaju skóry (skóra sucha, normalna, wrażliwa). Poza tym należy upewnić się czy krem ma za sobą odpowiednie testy, świadectwo skuteczności działania oraz niezbędne na rynku polskim świadectwo dopuszczające go do obrotu wystawione przez Państwowy Zakład Higieny. Oprócz tego ważne jest też czy producent w sposób otwarty podaje skład chemiczny produktu (można tym sposobem dowiedzieć się czy w skład nie wchodzą substancje mogące wywoływać reakcje alergiczne) oraz czy dysponuje świadectwem bezpieczeństwa, w którym produkt jest dokładnie scharakteryzowany oraz wynikami  testów stwierdzających korzystne działanie danego środka na skórę ludzką. Kremy nie mogą  w żaden sposób zakłócać naturalnych funkcji skóry.
Na koniec rzecz najważniejsza: oprócz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy również pracownicy powinni mieć możliwość przetestowania kremów i wydania własnej opinii na ich temat.

Chcąc zapewnić prawidłową ochronę skóry podczas pracy należy pamiętać, aby nie mylić kremów pielęgnacyjnych z kremami ochronnymi, ponieważ efekt takiego zastosowania może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - patrz Program ochrony skóry.

Wykorzystano materiały: Piotr Leszczyński - Aco-Tec

Produkty polecane