Program ochrony skóry

Program ochrony skóry


Skóra ludzka chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem bodźców zewnętrznych i jest ważnym organem naszego ciała. Należy pamiętać o tym, że 95% wszystkich zawodowych chorób skóry dotyczy przede wszystkim ochrony dłoni. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia skóry rąk przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami jest oczywiście stosowanie rękawic ochronnych. Jednakże często jest to niemożliwe lub wręcz zabronione, np. przy pracach na tokarce lub frezarce. W takich przypadkach pracownicy powinni zabezpieczać dłonie środkami ochrony skóry w postaci kremów i żeli ochronnych, które blokują drogi penetracji szkodliwych substancji w głąb skóry, zapobiegają podrażnieniom kontaktowym, nie dopuszczają do wysuszenia i pękania skóry.

 

Program ochrony skóry – 3 etapy

Prawidłowy, kompleksowy program ochrony skóry składa się z trzech etapów, z których każdy spełnia inne zadanie:

  • ochrona skóry – stosowanie środków ochrony skóry przed rozpoczęciem pracy, których zadaniem jest wytworzenie warstwy ograniczającej przenikanie szkodliwych substancji lub promieni UV w głąb skóry a następnie ułatwienie usuwania zabrudzeń. Do ochrony skóry stosowane są kremy i żele ochronne, które należy dobierać w zależności od rodzaju zagrożenia skóry – więcej o kremach ochronnych,
  • oczyszczanie skóry – stosowanie środków przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni skóry po zakończeniu pracy. Do czyszczenia i mycia skóry stosuje się mydła, żele i pasty dobierane w zależności od rodzaju i uporczywości zabrudzeń – więcej o środkach do czyszczenia skóry,
  • pielęgnacja i regeneracja skóry – stosowanie kremów pielęgnacyjnych po umyciu rąk, ułatwiające skórze przywrócenie równowagi wodno-tłuszczowej i przyspieszające regenerację naskórka – więcej o kremach pielęgnacyjnych.

 

Prawidłowo opracowany program ochrony skóry:

  • ogranicza ryzyko przenikania przez skórę szkodliwych związków chemicznych,
  • zmniejsza odtłuszczenie naskórka,
  • zmniejsza ścieranie naskórka przy powtarzającym się kontakcie mechanicznym,
  • zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia naskórka,
  • ułatwia oczyszczanie skóry po pracy,
  • ułatwia i przyspiesza regenerację naskórka

 

Czy krem pielęgnacyjny jest kremem ochronnym?

Stosowanie kremów pielęgnacyjnych jako środków ochrony skóry (czyli nakładanych przed pracą) jest dużym błędem!  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istotnych różnic pomiędzy środkiem ochronnym a kremem pielęgnacyjnym natłuszczającym lub nawilżającym skórę. W wielu zakładach pracownicy otrzymują zwykłe kremy służące do pielęgnacji skóry z zapewnieniem, iż jest to krem ochronny. Nikt przy tym nie zastanawia się w jakim środowisku pracy będzie ten krem stosowany.
Skutek takiego postępowania może być odwrotny od zamierzonego! Na przykład zastosowanie kremu nawilżającego przed pracą z wodą spowoduje o wiele szybsze jej przenikanie przez rozmiękczoną skórę i otworzy drogę dla przenikania substancji rozpuszczonych w wodzie. Podobnie zastosowanie kremu zawierającego tłuszcze roślinne czy zwierzęce przed pracą z substancjami organicznymi, takimi jak benzyna, oleje, smary, farby, lakiery, itp. które rozpuszczają się w tłuszczach znacznie ułatwia przenikanie substancji szkodliwych w głąb skóry.

 

Podsumowując, stosowanie środków ochrony skóry jest korzystne, chociaż nie stanowią one pełnej ochrony tak jak rękawice. Jednakże, prawidłowo stosowane pozwalają utrzymywać skórę w dobrej kondycji co wpływa na estetyczny wygląd dłoni i oddalają ryzyko chorób skóry. Wynika z tego jeden bardzo ważny wniosek: warto zainwestować w odpowiednie działanie profilaktyczne, mające na celu zabezpieczenie, czyszczenie i pielęgnację skóry, ponieważ jest ono o wiele tańsze niż długotrwałe leczenie chorób skóry.

 

Produkty polecane