Dobór mat wejściowych

Dobór mat wejściowych

Maty wejściowe

 

Strefy wejścia - fakty

 • Do 80% zabrudzeń wewnątrz budynków wnoszonych jest poprzez ruch pieszy.
 • Gdy na dworze jest ładna pogoda, każde 1000 osób wnosi średnio 10 dkg piasku, natomiast w sezonie jesienno-zimowym każde 1000 osób wchodzących do budynku może wnieść do 1 kg piasku!
 • Wnoszona woda i błoto powodują, że podłogi stają się bardzo śliskie i niebezpieczne.
 • Brud i woda niszczą posadzki drewniane, tekstylne, PCV a nawet płytki podłogowe.
 • Rozprzestrzenianie się brudu po budynku zwiększa koszty sprzątania.
 • Brudne posadzki tworzą zły wizerunek firmy już od wejścia 

 

Maty wejściowe (wycieraczki systemowe) - cel stosowania

Prawidłowo dobrane wejściowe maty podłogowe (wycieraczki systemowe) oraz wykonane wg technologii i z materiałów najwyższej jakości (np. maty wejściowe NOTRAX®) powodują:

 • zatrzymanie do 85% ilości wnoszonego brudu, błota, zanieczyszczeń,
 • znacze zmniejszenie zużycia podłóg i wydłużenie okresu ich eksploatacji,
 • obniżenie kosztów sprzątania dzięki usunięciu brudu już przy wejściu,
 • zwiększenie bezpieczeństwa dzięki zmniejszeniu ryzyka poślizgnięć w obszarze wejściowym,
 • poprawę wyglądu i prestiżu budynku.

 

Prawidłowy dobór mat wejściowych

Przy wszystkich bezpośrednich wejściach z zewnątrz do budynku powinny znajdować się maty czyszczące i wyłapujące brud i wilgoć (wycieraczki wejściowe). W celu prawidłowego doboru typu maty (wycieraczki) strefę wejścia można podzielić na 3 strefy zaczynając od zewnątrz:

 Strefy wejścia
Strefa 1 - wyłapuje gruboziarniste zabrudzenia. Powyżej 40% brudu i wilgoci jest usuwane z podeszwy obuwia w pierwszej strefie 1½ metra. Podstawową funkcją maty jest szorowanie.
Strefa 2 - wychwytuje drobniejszy brud i absorbuje wilgoć z obuwia. Do 70 % brudu zostaje usunięte po pierwszych 3 metrach. Oprócz funkcji szorowania dochodzi funkcja absorpcji wilgoci.
Strefa 3 - dopełnia proces osuszania. Widoczne zanieczyszczenia i wilgoć są usunięte z obuwia po 4½ metrach.

 

Zgodnie z "regułą 4½ metra" firma NOTRAX® zaleca aby każda strefa miała min. 1½ m co pozwala na kontakt każdej stopy z matą co najmniej 3 razy. Używanie mat zewnętrznych i wewnętrznych w kombinacji "reguły 4½" metra zapewnia osiągnięcie pełnej funkcjonalności systemu.
Szerokość mat wejściowych powinna być o około 20% większa od szerokości luki drzwiowej.

Oprócz zapewnienia wspomnianych odpowiednich rozmiarów mat należy dobierać maty wejsciowe w zależności od poziomu natężenia ruchu. W swojej ofercie dotyczącej mat wejściowych staramy się umieszczać w opisach precyzyjne informacje wspomagające dobór mat: chłonność wody, zdolność do absorpcji brudu oraz wytrzymałość.

Internetowe Centrum Dystrybucji jako partner firmy NOTRAX® - czołowego europejskiego producenta mat podłogowych, w tym mat wejściowych, zapewnia fachowe doradztwo i pomoc w doborze optymalnego rozwiązania.

 

Cechy skutecznego systemu mat wejściowych

Od mat wejściowych oczekuje się:

 • Skutecznego usuwania brudu, piachu i wilgoci.
  Skuteczność oczyszczania zależy od prawidłowego doboru typu maty oraz od jakości materiału i wykonania maty. Skuteczna mata posiada wysokie własności zdrapywania brudu (maty strefy 1 i 2) oraz dobrą absorpcję wilgoci (maty strefy 2 i 3).
 • Skutecznego zatrzymania i ukrycia brudu, piachu i wilgoci wewnątrz maty.
  Dobrej jakości mata zatrzymuje i ukrywa wszelkie zanieczyszczenia wewnątrz, z dala od powierzchni. Na matach gorszej jakości brud utrzymuje się na powierzchni i zostaje dalej wniesiony do wnętrza budynku przez następne osoby.
 • Odpowiedniej długości.
  Zbyt krótkie maty są nieprzydatne, ponieważ nie są w stanie skutecznie pełnić swojej funkcji. Zgodnie z "regułą 4½ metra" firma NOTRAX® zaleca aby łączna długość mat wynosiła 4,5m co pozwala na kontakt każdej stopy z matą co najmniej 3 razy. Im więcej kroków, tym lepszy efekt czyszczenia obuwia.
 • Dobrego wyglądu i prezencji
  Szczególnie podczas złej pogody maty narażone są na działanie warunków ekstremalnych. Zwykłe maty bardzo szybko nabierają wilgoci i stają się grząskie i rozmokłe. Maty wysokiej jakości zachowującą przez cały czas bardzo dobry wygląd.
 • Łatwości czyszczenia
  Mata wejściowa powinna być regularnie czyszczona. Maty dobrej jakości w łatwy i szybki sposób poddają się czyszczeniu poprzez usuwanie brudu z wnętrza maty, co pozwala zachować jej doskonały wygląd. Maty gorszej jakości czyści się trudniej, a po sprzątnięciu nie zachowują swojej świeżości.

Na naszych stronach w dziale eBHP.pl przedstawiamy bardzo szeroką ofertę mat wejściowych, które posiadają wszystkie cechy mat wysokiej jakości.

 


Chłonność (absorpcja) wody to ważny parametr przy doborze mat umieszczonych w trudnych warunkach.

 
Czyszczenie i utrzymanie mat wejściowych

 • Regularne czyszczenie przedłuża żywotność mat dywanowych, ponieważ redukuje efekt niszczenia włókien.
 • Regularne czyszczenie gwarantuje długotrwałą efektywność mat i zapobiega przenoszeniu brudu i wilgoci nagromadzonych we wnętrzu mat na powierzchnie podłóg.
 • Regularne czyszczenie podnosi ogólny poziom estetyki wejścia. Tutaj gość odbiera pierwsze wrażenie, kiedy wchodzi do budynku.

Wskazówki dotyczące czyszczenia mat do użytku na zewnątrz budynku:
- Odkurzanie powierzchni mat - codziennie
- Odkurzanie podłoża pod matą - co tydzień
- Mycie ciśnieniowe wodą z detergentem - okresowo

Wskazówki dotyczące czyszczenia mat do użytku wewnątrz budynku:
- Odkurzanie powierzchni mat - codziennie
- Czyszczenie natryskowo - ekstrakcyjne, okresowo

 

Słowniczek terminów:

 • Decalon® - jest ekskluzywnym włóknem Notrax® wykonanym z polipropylenu o 2750 Denier. Technologia ta umożliwiła stworzenie linii produktów, które charakteryzuje znakomita wytrzymałość, doskonała zdolność wchłaniania wilgoci i brudu oraz solidna powierzchnia z harmonijnym wzorem.
 • Denier - definiuje się jako gęstość liniową włókna. W kombinacji z wagą powierzchniową (gramy nici na m2) i gęstością lub objętością włókien jest on czynnikiem istotnym dla wydajności, jakości i trwałości maty wejściowej.
 • Needlepunch - jest technologią w produkcji mat dywanowych, wykonanych z unikalnej mieszanki czterech różnych mocnych włókien polipropylenowych, począwszy od bardzo cienkich aż po bardzo grube, dzięki czemu powstaje produkt filcowy o wysokiej wytrzymałości.
 • Tuftowane - oznacza, że nici są wszywane do podłoża. Notrax stosuje wyłącznie najlepsze nici pod względem absorpcji wody i wyglądu. Asortyment wyrobów tuftowanych oferuje duży wybór kolorów i wzorów.
 • Winyl - oznacza polyvinyl chloride, znany również podnazwą PCW. Materiał ten nadaje się idealnie jako podłoże mat dywanowych, szczególnie dla mat o większych długościach. Jest produkowany z mieszaniny tworzyw sztucznych, z których w procesie wulkanizacji uzyskuje się elastyczny, wytrzymały i wodoodporny materiał. Materiały Notrax® nie zawierają toksycznego DOP. PCW nadaje się do recyklingu.
 • DOP - oznacza Dioctyle Phthalate, którego stosowanie obniża koszty produkcji wyrobów PCW. Substancja ta ulatnia się stopniowo i przedostaje się do ziemi, wody oraz środków żywnościowych. Bezpośredni kontakt może spowodować poważne problemy zdrowotne. Wszystkie produkty Notrax®wolne od DOP.
 • SBR - oznacza Styreen Butadieen Rubber. Kompozycja tej gumy syntetycznej zapewnia niski stopień ścierania i zużycia oraz dużą wytrzymałość na rozciąganie. Notrax® stosuje SBR jako podłoże dla mat „heavyduty”, przeznaczonych do szczególnie intensywnego użytkowania.
 • Nitryl - jest nazwą handlową dla Acrylonitrile Butadiene Styrene, znany również jako NBR. Jest to guma syntetyczna, charakteryzująca sią wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz szczególną odpornością na wysokie temperatury, olej i chemikalia. Nadające się do prania maty Notrax® , z logo i nadrukowanym wzorem, są wykonane z podłożem ze 100% gumy nitrylowej.
Maty podłogowe z nadrukiem

Maty podłogowe z nadrukiem

Zainspiruj się najpopularniejszymi wzorami i stwórz matę dla siebie i Twojej firmy !

Zobacz naszą ofertę mat z nadrukiem.

Produkty polecane