Cel stosowania mat i wykładzin

Cel stosowania mat i wykładzin

 

1. Przemysłowe maty podłogowe - Redukcja zmęczenia – jak się ją uzyskuje?
Efekt redukcji zmęczenia przy stosowaniu przemysłowej wykładziny (maty) podłogowej został najlepiej opisany w publikacji „Occupational Health & Safety”, której autorem jest James M. Kendrick: „Wykładziny przemysłowe redukujące zmęczenie są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały wykonywanie naturalnych, choć zwykle niezauważalnych ruchów ciała, które powodują subtelne ruchy mięśni łydek i ud. Przyczynia się to poprawy przepływu krwi przez naczynia w nogach i zapobiega zastojom krwi w żyłach, które powodują odczucie zmęczenia u pracownika.
Badania przeprowadzone w Centrum Ergonomii na Uniwersytecie Michigan, oraz na Wydziale Inżynierii Przemysłowej Uniwersytetu Stanu Kansas doprowadziły do zaobserwowania różnic między staniem na twardej podłodze a staniem na miękkiej, elastycznej podłodze. We wnioskach z tych badań stwierdzono znaczący wpływ wykładzin podłogowych na zmęczenie i komfort odczuwane w różnych częściach ciała pracownika.
Długotrwała praca w pozycji stojącej na twardej posadzce może powodować szereg problemów. Po pierwsze, stanie powoduje zaciskanie mięśni, co redukuje przepływ krwi. Prowadzi to do bólów mięśni i stawów i powoduje zastoje krwi w naczyniach. Dodatkowo, długotrwałe stanie powoduje wykrzywienie lub nadmierne spłaszczenie stopy. O ile może to być po prostu męczące i nieco bolesne, to może także prowadzić do wystąpienia plantar fasciitis lub innych poważnych schorzeń stóp. Bóle w dolnej części pleców najczęściej występują u pracowników stojących w pracy 4 lub więcej godzin dziennie.

Jak opisał J.M. Kendrick efekt uginania się wykładziny (maty podłogowej) redukującej zmęczenie powoduje mikroruchy stóp, zmniejszające zastoje krwi w żyłach nóg. Może temu także towarzyszyć zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia i upadku. Maty podłogowe mogą też działać korzystanie przy zimnych i wilgotnych posadzkach. Uważa się, iż zmniejszenie zmęczenia w pracy wywiera wielostronny korzystny wpływ na pracowników, redukując prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków w pracy i poprawiając ogólną wydajność pracy. Mniejsza jest absencja w pracy wynikająca z wypadków, mniej zwolnień lekarskich oraz poprawie ulegają warunki bhp w pracy. Jednakże zbyt głębokie uginanie się wykładziny może mieć efekt negatywny. Zbyt miękka mata podłogowa może stać się przyczyną większego zmęczenia, ponieważ nadmiernie obciąża mięśnie szkieletowe. Wysiłek z tym związany można porównać do biegania po piasku.

2. Jakie są korzyści ze stosowania wykładzin podłogowych NOTRAX®?
Dan MacLeod, konsultant w dziedzinie ergonomii, wyraził opinię, iż jedna minuta dziennie na stanowisku pracy przez cały rok daje kwotę ok. 100 € za cały rok Tak więc, pięciominutowa przerwa w pracy wynikająca ze zmęczenia to koszt ok. 500 € rocznie. Jeśli pomnożyć te liczby przez ilość pracowników danego zakładu można bez kalkulatora stwierdzić, że inwestycja w maty podłogowe posiada swoje uzasadnienie ekonomiczne.

3. Maty podłogowe - Jaki jest cel stosowania?
Pomimo, iż wyniki badań wskazują na korzystne działanie wykładzin, ich skuteczność jest ostatecznie poddawana testowi przez pracownika na stanowisku pracy. Fizyczna wielkość ciała pracownika oraz jego osobiste preferencje odnośnie wygody mogą mieć wpływ na decyzję o wyborze właściwej wykładziny. Osoba ważąca 90 kg będzie potrzebowała innej wykładziny niż ważąca zaledwie 60 kg.
Poza miękkością wykładziny należy także uwzględnić swobodę ruchów pracownika. O ile funkcja antypoślizgowa wykładziny nie podlega dyskusji (1 na 6 wypadków w pracy związany jest z poślizgnięciem, co przekłada się na 35% dni absencji na leczenie), należy również uwzględnić łatwość dokonywania zwrotów podczas poruszania się po wykładzinie.

4. Dlaczego Notrax®?
NOTRAX® oferuje doskonałe rozwiązania dla pracy w pozycji stojącej, ponieważ, w odróżnieniu od innych producentów wykładzin, rozumiemy różnice między ludźmi oraz ich różne upodobania, jak również posiadamy wiedzę odnośnie różnorodnych warunków pracy w środowisku przemysłowym.

Na podstawie materiałów firmy Superior Manufacturing Group - Europe B.V.


Zobacz jak firma COBA przekonuje do stosowania mat antyzmęczeniowych

Produkty polecane