Pielęgnacja odzieży

Pielęgnacja odzieży

Prawidłowa eksploatacja i pielęgnacja tekstylnej odzieży roboczej i ochronnej ma wpływ na jej trwałość a przede wszystkim na zachowanie własności ochronnych. Producent powinien zamieścić wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji i odzieży w instrukcji użytkowania oraz na metce wyrobu (etykiecie) w postaci symboli graficznych.

Etykieta zawiera informacje na temat maksymalnego dopuszczalnego poziomu danej metody i należytej pielęgnacji tekstyliów. Oznaczenie to nie stanowi gwarancji jakości. Pielęgnacja wykonana w sposób podany na etykiecie zapewnia, że artykuł tekstylny nie zostanie uszkodzony. To jednak nie gwarantuje, że zostaną usunięte wszystkie zabrudzenia i plamy. Delikatniejsze metody czyszczenia i temperatury niższe niż podana na etykiecie są dopuszczalne w każdym przypadku.

 

Pranie

Poniższe symbole prania informują o tym, czy możliwe jest pranie w domu. Dotyczy prania ręcznego i w pralce. Liczby wskazane na symbolu odpowiadają maksymalnym temperaturom prania w stopniach Celsjusza, których nie wolno przekraczać. Pasek pod kadzią oznacza konieczność delikatnego prania w zmniejszonej ilości wody i przy mniejszej liczbie obrotów podczas wirowania

Pranie normalne w temp. do 30 stopni C

Pranie normalne w temperaturze do 30°C

Ustawić program prania odpowiedni na przykład dla ciemnych, kolorowych rzeczy z bawełny, poliestru, tkanin mieszanych itp. Ustawić odpowiedni program prania.

Pranie normalne w temp. do 40 stopni C

Pranie normalne w temperaturze do 40°C

Ustawić program prania odpowiedni na przykład dla ciemnych, kolorowych rzeczy z bawełny, poliestru, tkanin mieszanych itp. Ustawić odpowiedni program prania.

Pranie delikatne w temp. do 40 stopni C

Pranie delikatne w temperaturze do 40°C

Odzież delikatna w pielęgnacji, na przykład z włókien syntetycznych (poliakryl, poliester i poliamid). Zmniejszyć wsad (wypełnić bęben maksymalnie do połowy). Ustawić odpowiedni program prania. Ze względu na ryzyko pogniecenia nie wirować lub wirować krótko na mniejszych obrotach.

Pranie normalne w temp. do 60 stopni C

Pranie normalne w temperaturze do 60°C

Kolorowa bielizna nieodporna na gotowanie, np. z bawełny i poliestru lub tkanin mieszanych. Ustawić odpowiedni program prania.

Pranie normalne w temp. do 95 stopni C

Pranie normalne w temperaturze do 95°C

Bielizna, np. z bawełny lub lnu, biała, odporna na gotowanie, farbowana lub z nadrukiem. Całkowicie wypełnic beben. Ustawic odpowiedni program prania.

   
Wybielanie

W symbolu trójkąta jest wskazana informacja o tym, czy rzecz można wybielać.

Wszystkie metody wybielania

Wszystkie metody wybielania

Pusty trójkąt symbolizuje wybielanie z użyciem chloru lub tlenu.

Nie wybielać

Nie wybielać

Przekreślony trójkąt oznacza, że wybielania nie należy stosować. Używać wyłącznie proszków niezawierających wybielaczy.

   
Suszenie w suszarce bębnowej

Kwadrat symbolizuje suszenie. Kółko w kwadracie oznacza suszenie w suszarce bębnowej. Punkty podane w symbolu bębna suszarki oznaczają poziomy suszenia. Jeżeli brakuje symbolu suszarki, wnioski na temat sposobu suszenia można wyciągnąć na podstawie symboli prania i prasowania. Im wyższy stopień danego rodzaju pielęgnacji jest dopuszczalny, tym mniej problemowe suszenie. Im niższy stopień pielęgnacji, tym większa ostrożność jest wymagana podczas suszenia w suszarce. Obecne opisy programów nie zawsze pozwalają jednoznacznie stwierdzić, jakiego rodzaju tekstylia nadają się do suszenia w suszarce bębnowej.

Ogólne wskazówki dotyczące suszenia w domowej suszarce bębnowej

  • Przed suszeniem odwirować pranie na największej możliwej liczbie obrotów wskazanej na symbolu bielizny.
  • Nie przepełniać bębna suszącego.
  • Do suszarki wkładać tylko rzeczy o takim samym czasie suszenia. Na przykład bawełna i tkaniny syntetyczne mają różny czas suszenia, dlatego określoną wilgotność resztkową osiągają w różnym czasie suszenia.
  • Nie przesuszać prania, ponieważ wiąże się to z nadmiernym zużywaniem energii.
  • Nie suszyć w suszarce rzeczy odkształcających się i wrażliwych na ciepło.
  • Zawsze przestrzegać instrukcji producenta.

Suszenie normalne

Suszenie normalne

Możliwe suszenie w suszarce do bielizny przy normalnym obciążeniu bez ograniczeń.

Suszenie delikatne

Suszenie delikatne

Zachować ostrożność podczas suszenia w suszarce bębnowej. Wybrać program do suszenia rzeczy delikatnych ze zredukowanym obciążeniem (temperatura, czas trwania programu).

Nie suszyć w suszarce bębnowej

Nie suszyć w suszarce bębnowej

Produkt nie toleruje suszenia w suszarce do bielizny.

   
 Prasowanie

Punkty oznaczają zakresy temperatury żelazka (żelazko z termostatem, parowe, podróżne oraz automaty prasujące). Podczas stosowania urządzeń prasujących znajdujących się obecnie w użyciu do ich zakresów ustawień są także częściowo przyporządkowane określone surowce. Temperaturę maksymalną należy jednak wybrać zgodnie z oznaczeniem dotyczącym pielęgnacji, a nie według składu surowców danego artykułu tekstylnego.

Prasować z najwyższą temperaturą

Prasować z najwyższą temperaturą

Odpowiada również poziomowi temperatury żelazka „bawełna/len”: prasować na mokro, w razie potrzeby zmoczyć. Rzeczy błyszczące lub wrażliwe na nacisk prasować przez płótno ochronne lub na odwrocie. Można używać żelazka parowego.

Prasować ze średnią temperaturą

Prasować ze średnią temperaturą

„Odpowiada również poziomowi temperatury żelazka „wełna/jedwab/poliester/wiskoza”: prasować pod umiarkowanie wilgotnym płótnem ochronnym. Można używać żelazka parowego. Unikać silnego dociskania. Nie rozciągać.

Nie prasować na gorąco

Nie prasować na gorąco

Odpowiada również temperaturze żelazka „poliakryl, poliamid (nylon), octan”: ubrania błyszczące lub wrażliwe na nacisk w razie potrzeby prasować przez suche płótno ochronne lub na odwrocie. Zachować ostrożność podczas używania żelazka parowego (zasadniczo nie używać pary). Nie rozciągać.

Nie prasować

Nie prasować

Mogą wystąpić widoczne, nieodwracalne zmiany.

 
Specjalistyczna pielęgnacja tekstyliów

Symbol informuje o tym, czy zalecana jest specjalistyczna pielęgnacja tekstyliów. Wraz z nowym oznaczeniem dotyczącym pielęgnacji są brane pod uwagę zarówno rozpuszczalniki organiczne, jak specjalne metody wodne, dlatego w oznaczeniach stosowane jest rozróżnienie między czyszczeniem na sucho (wcześniej pranie chemiczne) i czyszczeniem na mokro.

Czyszczenie na sucho
Litery w kółku są przede wszystkim przeznaczone dla profesjonalnych pralni. Zawierają informacje dotyczące dopuszczalnych rozpuszczalników. Pasek pod kółkiem oznacza, że podczas czyszczenia należy zmniejszyć obciążenie mechaniczne, dopływ wilgoci, temperaturę płukania i/lub suszenia. Przy wyborze metody czyszczenia pralnia musi dodatkowo uwzględnić również cechy specjalne tekstyliów i stopień zabrudzenia (czyszczenie normalne/specjalne).

Czyszczenie chemiczne

Czyszczenie chemiczne

Normalne czyszczenie bez ograniczeń w maszynie czyszczącej z zastosowaniem następujących rozpuszczalników: tetrachloroeten, węglowodory.
Można używać z ograniczeniem dostępnych w handlu odplamiaczy na bazie rozpuszczalników. Wcześniej należy wykonać próbę w niewidocznym miejscu.

Czyszczenie chemiczne ograniczone

Czyszczenie chemiczne ograniczone

Ograniczone czyszczenie w maszynie czyszczącej z zastosowaniem następujących rozpuszczalników: tetrachloroeten, węglowodory. 
Czyszczenie ze ścisłym ograniczeniem dopływu wilgoci i/lub obciążenia mechanicznego i/lub temperatury. Można używać z ograniczeniem dostępnych w handlu odplamiaczy na bazie rozpuszczalników. Wcześniej należy wykonać próbę w niewidocznym miejscu.

Nie czyścić rozpuszczalnikami

Nie czyścić rozpuszczalnikami

Czyszczenie na sucho nie jest możliwe. Nie używać odplamiaczy zawierających rozpuszczalniki.

Produkty polecane