Apteczki samochodowe

Apteczki samochodowe

Obowiązek posiadania apteczki w samochodzie

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych. Prawo nakłada jednak obowiązek udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku i każdy powinien zdawać sobie sprawę, że może stanąć wobec konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Wówczas odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa może zabezpieczyć ratownika przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi oraz umożliwić udzielenie skutecznej pomocy.

Warto wiedzieć, że w większości krajów UE istnieje obowiązek wyposażenia samochodu w apteczkę pierwszej pomocy! Narzucony jest również niezbędny skład apteczki. Obowiązek ten jest restrykcyjnie egzekwowany przez policję i za brak apteczki lub też niepełny i przeterminowany skład grożą wysokie mandaty.

Prawo nakłada obowiązek wyposażenia w apteczkę autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przewożące osoby poza kabiną kierowcy i pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania.

 

Wyposażenie apteczki samochodowej

Normy obowiązujące w większości krajów europejskich dotyczące apteczek samochodowych są wzorowane na niemieckiej normie DIN 13164. Wszystkie wyroby medyczne, nie będące lekami, muszą posiadać znak CE. Każdy wyrób posiada datę ważności, po której wyposażenie należy wymienić na nowe. Zużyte materiały powinny być na bieżąco uzupełniane.

Normy DIN bardzo precyzyjnie definiują skład apteczek oraz wymagania jakościowe wyposażenia. Aby apteczka spełniała wymagania określonej normy DIN, wiele indywidualnych elementów wyposażenia musi spełniać wymagania innych norm DIN. Zatem napis na opakowaniu np. DIN 13164 wcale nie świadczy o tym, że apteczka spełnia stawiane przez normę wymagania. Dopiero opis na opakowaniu środków opatrunkowych podający konkretną normę upoważnia do oznakowania gotowego wyrobu nazwą DIN. Z tych powodów w 2008 roku niemiecka policja kontrolując zawartość apteczek polskich kierowców, kwestionowała ich jakość na podstawie pomiaru długości nożyczek. Przeczytaj więcej o normach DIN.

 

Wyposażenie apteczki samochodowej zgodnie z normą DIN 13164

Element wyposażenia Liczba
Przylepiec DIN 13019 - A (5m x 2,5 cm) 1
Plaster DIN 13019 - E (10 x 6 cm) 4
Opatrunek na opuszki palców 2
Opatrunek na palec (12 x 2 cm) 2
Plaster z opatrunkiem (1,9 x 7,2 cm) 2
Plaster z opatrunkiem (2,5 x 7,2 cm) 4
Opatrunek indywidualny DIN 13151 - K (6 x 8 cm) 1
Opatrunek indywidualny DIN 13151 - M (8 x 10 cm) 2
Opatrunek indywidualny DIN 13151 - G (10 x 12 cm) 1
Chusta opatrunkowa DIN 13152 - BR (40 x 60 cm) 1
Chusta opatrunkowa DIN 13152 - A (60 x 80 cm) 1
Kompres (10 x 10 cm) 6
Koc ratunkowy 160 x 210 cm 1
Opaska elastyczna DIN 61634 - FB 6 (4 m x 6 cm) 2
Opaska elastyczna DIN 61634 - FB 8 (4 m x 8 cm) 3
Chusta trójkątna DIN 13168 - D  2
Nożyczki DIN 58279 - A (14,5 cm) 1
Rękawice jednorazowe EN 455 4
Chusteczka wilgotna do czyszczenia skóry 2
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy 1
Spis zawartości 1

 

Czego nie powinna zawierać apteczka?

  • waty i ligniny
  • nożyczek z ostrym końcem, agrafek i innych ostrych przedmiotów
  • płynów dezynfekcyjnych (np. woda utleniona, jodyna, gencjana, rivanol)
  • kropli żołądkowych, nasercowych i podobnych
  • tabletek

 

Dlaczego apteczka samochodowa jest tak ważna?

Odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa to przede wszystkim przydatne zabezpieczenie, gdy na trasie zdarzy się wypadek lub coś stanie się któremuś z pasażerów. Aby chronić siebie i innych przed różnymi urazami, warto kupić apteczkę do samochodu. Jej podstawowa zawartość pozwoli skutecznie złagodzić ból przy kontuzji lub powstrzymać krwawienie. To ogromna pomoc zwłaszcza na czas przed przyjazdem pogotowia na miejsce zdarzenia.

W wielu sytuacjach apteczka samochodowa jest istotnym narzędziem w ratowaniu zdrowia lub życia osób uczestniczących w wypadku. Produkty tego typu powstają w taki sposób, by ich zawartość była dostępna jak najszybciej. To kwestia, która może robić ogromną różnicę w nagłych i wymagających szybkich reakcji sytuacjach - szybki i łatwy dostęp do opatrunków, nożyczek i innych akcesoriów ma duże znaczenie. Co ważne, apteczka może być użyta również do tego, by pomóc innym potrzebującym osobom na trasie.

 

Jak dbać o apteczkę samochodową?

Podobnie jak inne elementy wyposażenia samochodu apteczka wymaga regularnego sprawdzania i uzupełniania zawartości. Dzięki temu będzie gotowa do użycia przez długi czas. Warto mieć na uwadze kilka kwestii, które pomogą dbać o apteczkę:

Apteczka samochodowaApteczka samochodowa
  1. Regularna kontrola - co kilka miesięcy lub przed większymi wyjazdami warto otworzyć apteczkę i upewnić się, czy nie brakuje w niej niczego. Należy także pamiętać, że niektóre części jej zawartości mogły zostać uszkodzone, przez co będą wymagać wymiany. Istotną kwestią jest także uzupełnienie apteczki po wykorzystaniu jej zawartości przy wypadku.
  2. Sprawdzenie instrukcji - jednym z podstawowych przedmiotów znajdujących się w apteczce samochodowej jest instrukcja pierwszej pomocy. Warto upewnić się, czy jest wciąż aktualna i czy nie uległa uszkodzeniu.
  3. Zweryfikowanie miejsca, w którym znajduje się apteczka - apteczka samochodowa lub trójkąt, powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Ponadto muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami i wpływem różnych czynników zewnętrznych. Apteczka musi być również odpowiednio oznaczona, przechowywana w wygodnym miejscu oraz chroniona m.in. przed wysokimi temperaturami. Z reguły najlepszym wyborem będzie bagażnik lub schowek po stronie pasażera.

 

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkiem według przepisów polskiego prawa drogowego, jednak jej zawartość może w wielu przypadkach uratować zdrowie lub życie.

Tak samo jest z wieloma innymi przedmiotami, które warto mieć w swoim aucie. Przydatne będą m.in. środki dezynfekcyjne – używając ich, można znacznie zmniejszyć ryzyko związane z wirusami i bakteriami.

W niektórych sytuacjach warto mieć pod ręką sól fizjologiczną, która pozwoli na płukanie oczu lub ran po kontakcie z drażniącymi substancjami. Poza tym warto zaopatrzyć się w przedmioty, które pozwolą szybko uruchomić samochód w razie awarii – m.in. klucz do opon, taśmę klejącą czy kable rozruchowe.

Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w kamizelkę odblaskową – to najlepszy sposób, by zwiększyć swoją widoczność na drodze, zwłaszcza po zmroku. 

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Choć kierowcy w Polsce nie muszą mieć w swoim aucie apteczki, warto zwrócić uwagę na inne przedmioty, które są wymagane przez prawo. Aktualnie jest to przede wszystkim trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. O ile pierwszy z tych przedmiotów to przeważnie zakup na lata, o tyle gaśnica wymaga odpowiedniej konserwacji. Najważniejszą kwestią jest tzw. legalizacja gaśnicy – przy pierwszym zakupie ma ona dwa lata ważności. Po tym czasie należy wykonać przegląd, który przedłuży jej legalizację o kolejne 12 miesięcy. Wszystkie następne kontrole gaśnicy są przeprowadzane w rocznych odstępach. Co ważne, przy podróżach zagranicznych należy zapoznać się z regulacjami dla danego państwa, które mogą stawiać inne wymagania wobec wyposażenia samochodu. Przykładowo na terenie Niemiec kierowcy muszą mieć w aucie kamizelkę odblaskową, apteczkę i trójkąt, z kolei w Hiszpanii wytyczne obejmują dwa trójkąty ostrzegawcze. 

Produkty polecane